۱۰ خرداد ۱۳۹۶

رسانه ای شدن جرم و تهییج افکار عمومی

در خــرداد ماه ۱۳۹۰ دانشجــوی پسری به همراه ‌دوستانش با دختــر دانشجویی عــازم باغی ویلایی در نزدیـــکی روستای رضوان‌شهر مشهد می‌شوند. تعدادی از جوانان روستایی که از حضور دانشجویان مطلع می‌شوند، با ضرب و جرح پسرها دختر دانشجو را ربوده و بصورت گروهی به وی تجاوز می‌کنند.

بعد از شکایت بزه‌دیده، پلیـس متهمان را دستــگیر و دو پرونده علیه متهمان به اتهام آدم‌ربایی و تجاوز به عــنف در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و دادگاه‌های کیفری استان خراسان رضوی تشکیل می‌شود. این در حــالی‌ست که در همان روزها پرونده حادثه خمینی‌شهر نیز در جـــریان بود و پرونده مزبور که در دوم خرداد ۱۳۹۰ به وقوع پیوست عــــده‌ای با ورود غیرقــانونی به باغی در یکـــی از روستاهای نزدیک خمینی‌شهر اصفهان و ربودن زنـــان و انتقال آنان به محلی در نزدیکی همان باغ، مرتکب تجاوز گروهی شدند.

در عیــن‌حال و با وجــود شباهت‌های بسیاری که از نظر نحوه ارتکاب تجاوز به عنف بین پرونده خمینی‌شهر و پرونده روستای رضوان‌شهر وجود داشت رسانه‌ها توجهی به پرونده اخیر نکردند و همین باعث شد فرآیند رسیدگی روال عادی را طی کند. گرچه، پیش از این دو ‌پرونده، تجاوز گروهی در کاشمر که ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ به وقوع پیوست توجه‌ رسانه‌ها را به خود جلب کرد. ولی جنجال رسانه‌ای که در رابطه با پرونده خمینی‌شهر به راه افتاد موجب چرخش نگاه‌ها به روند رسیدگی پرونده مذکور شد و‌ رئیس قوه قضاییه در رابطه با رسیدگی پرونده دستور ویژه‌ای صادر کرد؛ به گونه‌ای که مرحله رسیدگی کیفری در سریع‌ترین زمان ممکن انجام‌ شد و چهار نفر از متهمان ۲۰ مهر ۱۳۹۰ در ملأعام اعدام شدند.

القصه، هر سال قرعه رسانه‌ای شدن و تهییج احساسات عمومی به نام پرونده‌های معدودی زده می‌شود و در این بین دستگاه قضا هم اغلب با عدم رعایت اصول دادرسی منصفانه، افشای نام مجرمین، تأثیرپذیری از گروه‌های نفوذ و اجرای علنی مجازات هم در پی ریشه‌کن کردن جرم و مجرم و هم جلب اعتماد عمومی و نمایش اقتدار دستگاه عدالت کیفری برمی‌آید.

برمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to top